facetkontradlug.pl

Efektywny chłód – jak ograniczyć koszt korzystania z lodówki

Lodówka jest jednym z niewielu urządzeń w domu, które pracuje bez przerwy przez cały rok. Koszt użytkowania lodówki w zależności od konfiguracji może stanowić od 10% do nawet 30% naszego rocznego zużycia energii.

Ostatni wpis “Ile kosztuje chłód – teoria i praktyka obsługi lodówki” jasno pokazał, że inwestycja w bardziej energooszczędny model nie do końca ma sens z ekonomicznego punktu widzenia. Lepszym rozwiązaniem wydaje się stosowanie zaleceń dotyczących optymalnego korzystania z lodówki. Osobiście niestety zdarza mi się nie stosować się do niektórych zasad. Drzwi od naszej lodówki otwierane są zbyt często, a jej ustawienie nie należy do optymalnych. Na dodatek zdarza się nam wstawiać do lodówki nie do końca wystudzone potrawy. Poniżej znajdziesz listę porad, których stosowanie może znacznie obniżyć koszty użytkowania lodówki ograniczając jej zapotrzebowanie na prąd. Szacuje, że zmiana przyzwyczajeń w używaniu lodówki może pozwolić zredukować koszty o 100-150 zł.

Efektywne korzystanie z lodówki - lista rad

Lodówka nie należy do skomplikowanych urządzeń. Lista porad dotycząca jej użytkowania nie zawiera żadnych trudnych elementów. Ich wdrożenie nie wymaga specjalnej pracy. Jedynie część z nich wymaga drobnej zmiany przyzwyczajeń

  1. Ustaw optymalną optymalną temperaturę – ustawienie optymalnej temperatury w chłodziarce i zamrażarce. Przyjmuje się, że dla chłodziarki optymalna temperaturą jest 4-7°C, a dla zamrażarki optymalna temperatura to -18°C. Poniżej tych wartości nie otrzymujemy już zwiększenia trwałości produktów, natomiast z drugiej strony obniżenie temperatury o każdy dodatkowy stopień powoduje wzrost zużycia energii o 8-10%. W moim przypadku podwyższenie temperatury o łącznie 6°C może obniżyć zapotrzebowanie na energię na poziomie 24-28% czyli około 140 kWh rocznie.
  2. Trzymaj porządek w lodówce – wkładając produkty do lodówki staraj się układać jest w ten sam sposób. Dzięki temu będziesz w stanie szybciej je odszukiwać i na krócej otwierać jej drzwi, a tym samym mniej ogrzejesz wnętrze lodówki.
  3. Nim otworzysz drzwi zastanów się po co to robisz – takie podejście to kolejny sposób na ograniczenie wpuszczania do lodówki ciepłego powietrza i ograniczenia czasu pracy agregatu.
  4. Zawsze zamykaj drzwi – niby każdy z nas wie o tym, ale bardzo często po wyciągnięciu czegoś z lodówki zostawiamy ją otwartą powodując wpuszczanie do niej ciepłego powietrza
  5. Nigdy nie wkładaj do lodówki ciepłych potraw – włożenie do lodówki ciepłych lub gorących potraw wymaga od niej zużycia dodatkowej, nawet trzykrotnie większej niż zwykle, energii, aby je schłodzić. Lepiej zostawić je do ostygnięcia w temperaturze pokojowej lub w przypadku chłodniejszych dni na balkonie.
  6. Szczelnie zamykaj produkty wkładane do lodówki – zamykanie wkładanych do lodówki produktów ogranicza ich parowanie przez co efektywniej je chłodzi. Dodatkowo ograniczenie parowania wpływa na ograniczenie ilości szronu.
  7. Wyciągaj zawartość na krótki czas – jeśli wyjmujesz z lodówki produkty, które po użyciu zamierzasz ponownie tam włożyć staraj się ograniczać czas ich przebywania poza lodówką. Im dłużej pozostają na zewnątrz tym ich temperatura bardziej się podnosi i wymaga większej ilości energii do ponownego ich schłodzenia.
  8. Odkurzaj lodówkę – dbanie o czystość elementów odpowiedzialnych za oddawanie ciepła poprawia wymianę i wpływa na ograniczenie czasu pracy agregatu
  9. Rozmrażaj lodówkę – dzisiejsze lodówki nie wymagają już częstego odmrażania. Należy jednak pamiętać, że każde 3mm warstwy lodu podnosi zużycie energii o 7-10%.
  10. Rozmrażaj produkty w chłodziarce – rozmrażając produkty rób to w chłodziarce. Proces potrwa dłużej niż na zewnątrz, ale dzięki oddawaniu zimna do chłodziarki zużycie energii będzie ograniczone.
  11. Rozmrażając zamrażarkę przełóż produkty do chłodziarki – zamrożone produkty dłużej pozostaną zimne, a chłód oddany do lodówki pozwoli zaoszczędzić energię. Po zakończeniu procesu rozmrażania przełóż wszystkie produkty do zamrażarki, co pozwoli w bardziej efektywny sposób osiągnąć docelową temperaturę
  12. Weryfikuj stan uszczelek – uszczelki na drzwiach lodówki mają tendencję do zużywania się. Jeżeli zobaczysz, że staną się nieszczelne od razu je wymień. Każda nieszczelność to prowadzi do wymiany powietrza i wzrostu zużycia energii szczególnie w okresie letnim, kiedy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż zimą.
  13. Zapewnij wentylację – ustawiając lodówkę musisz pamiętać, aby zachować odpowiednią odległość od ściany oraz nad lodówką. Jeżeli nie jest ona przeznaczona do zabudowy to jej nie zabudowuj. Brak odpowiedniej wentylacji powoduje, że oddawanie temperatury przez lodówkę staje się utrudnione i konieczna jest dłuższa praca agregatu co prowadzi do wzrostu zużycia energii
  14. Ustaw lodówkę z dala od źródeł ciepła – tak samo jak w przypadku złej wentylacji umieszczenie lodówki obok źródeł ciepła utrudnia oddawanie ciepła przez lodówkę zwiększając jej apetyt na energię elektryczną.
  15. Korzystaj z trybu wakacyjnego – kiedy wyjeżdżasz na wakacje pozbądź się z lodówki wszystkich produktów, które szybko się psują. Dzięki takiemu zabiegowi możesz podnieść temperaturę do maksymalnego poziomu oraz włączyć tryb wakacyjny. Taki zabieg znacząco zmniejszy zużycie energii.
  16. Zapełniaj lodówkę – jeżeli lodówka nie jest zapełniona, energia poświęcana jest na chłodzenie powietrza, które się w niej znajduje. Zimne powietrze szybko ucieka z lodówki podczas otwarcia drzwi, co wymaga ponownego włączenia agregatu. Przyjmuje się, że wielkość lodówki to około 60l na osobę. W jako dodatkowe wypełnienie lodówki możesz stosować butelki z wodą lub soki, które w przypadku zakupu żywności mogą zostać szybko z niej usunięte.
  17. Wypoziomuj lodówkę – stawiając lodówkę wypoziomuj ją tak, aby jej drzwi zamykały się same. Dzięki temu rzadziej będziesz zostawiać otwarte drzwi.
  18. Korzystaj z alarmu otwartych drzwi – alarm przypomni Ci o zamknięciu drzwi lub ostrzeże, kiedy nie zostaną w pełni domknięte. Jeżeli nie posiadasz tego alarmu, przy następnym zakupie lodówki weź go na listę pożądanych funkcji.
  19. Kupując lodówkę wybieraj energooszczędną – pamiętaj jednak, aby przed zakupem zweryfikować potencjalne oszczędności z kosztem zakupu. Zachęcam do przeczytania “Ile kosztuje chłód – teoria i praktyka obsługi lodówki”, gdzie dokładnie pokazuje jak zweryfikować efektywność zakupu.
  20. Korzystaj z chłodu na zewnątrz – zimą możesz korzystać z mrozu, który jest na zewnątrz. Możesz zamrażać produkty na balkonie. Możesz również zamrażać wodę, którą możesz użyć jako wypełnienie. Takie wypełnienie długo będzie oddawać chłód efektywnie obniżając koszty używania lodówki.

Stosowanie powyższej listy w porad w codziennym życiu może dać Ci naprawdę spore oszczędności. Mam nadzieję, że uda Ci się wprowadzić chociaż kilka z nich i oszczędzić parę złotych.

Cieszę się, że ponownie dotarłeś do końca tego wpisu i ponownie zachęcam się do wyrażenia swojej opinii w komentarzu. Będę Ci wdzięczny, jeżeli podzielisz się swoimi sposobami wspomagającymi efektywną pracę lodówki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top